Nie wszyscy skorzystają z uproszczeń
Z dniem 1 lipca 2021 r. powinny wejść w życie zmiany w ustawie o VAT, które m.in. mają na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT od transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów. Jednak nie wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z tych ułatwień.
Skomplikowane zasady rozliczenia VAT oraz konieczność rejestracji do celów tego podatku w innych państwach Unii Europejskiej są często postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju transgranicznej sprzedaży towarów w Internecie (e-commerce) i nie tylko.
W celu ułatwienia rozliczenia VAT z tytułu transgranicznej sprzedaży na rzecz konsumentów (B2C), w ramach Unii Europejskiej został opracowany i przyjęty tzw. pakiet VAT e-commerce, który powinien być wdrożony i zacząć obowiązywać we wszystkich krajach UE od 1 lipca 2021 r. W Polsce Rada Ministrów przyjęła projekt odpowiedniej ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług, który będzie teraz procedowany w Parlamencie.
Obecne zasady
Obecnie podatnik VAT wysyłający z Polski towary nabyte od niego przez konsumentów w innych państwach członkowskich UE (tzw. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju) jest zobowiązany do zarejestrowania się dla celów podatku VAT w państwie, do którego towary są wysyłane i rozliczenia w tym państwie podatku VAT zgodnie z obowiązującymi w nim zasadami, jeżeli wartość jego sprzedaży w tym państwie przekroczy w danym roku lub w roku poprzednim próg wartościowy ustalony przez to państwo (najczęściej 35 000 euro, w niektórych państwach 100 000 euro).
Takie regulacje wiążą się z koniecznością ponoszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta